Me kõik sõltume rahast. Probleem tekib siis, kui raha hakkab kontrollima olulisi valikuid ja muutub nii-öelda Jumalaks.
Rahasõltuvus on tõsine sõltuvus ja käib sageli kõrvuti kas alkoholisõltuvuse, töösõltuvuse, suhtesõltuvuse, hasartmängusõltuvuse või ostusõltuvusega. On üsna tavaline, et inimese eneseväärtus sõltub sellest, kui palju ta teenib või suudab endale lubada. Raha pakub pakub võimaluse luua endale eduka inimese fassaad ja tunda end ajutiselt hästi.
Sõltuvustel on kombeks aja jooksul märkamatult kasvada ja areneda, kuni nad hakkavad kontrollima inimese teisi eluvaldkondi. Elukvaliteet muutub halvemaks, kasvavad probleemid suhtes, tööl või tervisega.
Rahasõltuvus võib hävitada sõprussuhteid, abielusid, rikkuda karjääri, piirata võimalusi, tekitada depressiooni ja kahjustada enesekindlust. Kui sõltuvust ignoreerida, siis tõmbab see elu tühjaks ja tekitab kontrollimatu kaose.
Nagu igal sõltuvusel on ka rahasõltuvusel varjatud märgid, mida teised märkavad varem kui sõltlane ise.
1. Elamine eituses
Sa ei tea, kui palju sul on arve peal, kui palju sa kulutad, kui palju on sul säästusid või mis olukorras on sinu krediitkaardid.
Eituses elamine tähendab, et sa ei võta aega, et olla pidevalt kursis oma sissetulekute ja väljaminekutega. Sa ei ole välja arvutanud, palju sa vajad, et elada ülalpool toimetuleku piiri.
See võib tähendada, et sa loodad kellegi teise peale, et tema hoiab silma peal kõigel mis puudutab raha. Sellise käitumisega sa vähendad probleemi ja ei soovi käituda täiskasvanuna ega kanda vastutust.
Eitus võib tähendada seda, et sul ei ole lähi ega kaugemaks tulevikuks finantsplaani. Sa ei pane kõrvale pensioniks või puhkuseks. Sul ei ole säästusid olukorraks, kus tekib ootamatu sissetulekute vähenemine.
Võib olla sa lohutad end postitiivsete afirmatsioonide, feng shui või soovmõtetega maagilisest juhusest, mis lihtsalt ja kergelt lahendab olukorra ja sa ei pea oma valikutes ise suuri muutusi tegema.
Finantsolukorra eitamist ei esine ainult sõltlastel või kroonilistel krediitkaardivõlglastel. Eituses elab ka inimene, kellel on piisavad sissetulekud ja säästud. Ta muretseb päevad läbi, kartes vaeseks jäämist ning hoiab kokku igal võimalusel. Ta ei tunnista, et arvel on täiesti piisav summa ning tegelikult ta võiks lõdvestuda ja elu nautida. Sageli on temas veendumus, et kontol peab olema üks konkreetne summa, ilma milleta ei tohi end turvaliselt tunda. Paraku kipub see summa pidevalt kasvama koos elustandardi paranemisega.
Sageli hoiab eitamine tagasi muudatuste tegemisest. Selle asemel eelistavad inimesed keskenduda lõksus olemise tundele ning lasevad probleemidel kuhjuda. Nad ei pruugi olla valmis muutma enda harjumusi, suhteid ega oma tegevusvaldkonda. Selle asemel süüdistavad hoopis teisi inimesi, näiteks partnerit, et too ei teeni piisavalt või kulutab liiga palju.
Eituses elamine tundub sageli turvalisem kui reaalse olukorra tunnistamine. See aitab jääda selle juurde mida sa tunned ja tead. Eitamine aitab hoida fassaadi „ minuga on kõik hästi“. Kuvandi hoidmise vajadus on sageli pärit meie päritoluperekonnast, kus probleeme ei tunnistatud ja nõrk olemine oli häbiväärne. Kui laps ei saa ausalt rääkida oma tunnetest ega vajadustest siis laps ei oska enda tundeid hiljem nimetada ega ära tunda. Temas tekib uskumus, et temaga on midagi valesti, kui ta end halvasti tunneb.
2. tunnus – Saladused ja häbi
Kasvavad kulutused on sageli seotud teiste sõltuvustega nagu alkohol või hasartmängud, mis aja jooksul vajavad järjest suuremaid sissetulekuid. Sa oled hädas, kuid sa ei julge kellelegi rääkida, sest siis saavad teised sinu probleemidest teadlikuks. Võimalk, et sa kardad negatiivset hinnangut, et sa ei oska rahaga ümber käia või et sa oled sõltuvuses.
Aegajalt sa unustad ennast ja teed ebamõistlikke väljaminekuid, sest sa tahad tunda end korraks hästi. Kasvav ärevus paneb sind järjest enam kulutama, mis omakorda tekitab veel rohkem vajadust varjata. Sul on häbi, et sa ei suuda rohkem teenida. Sulle võib tunduda, et kõigil teistel on elus kõik olemas ja sa pead jätma endast jõuka inimese mulje, kuigi sul on rahadega kitsas.
Sõltuvustele on väga omane tsükkel, mis algab ja püsib tänu varjamisele. Häbi paneb meid varjama, mis omakorda viib enese süüdistamiseni ja lõpeb järgmise sõltuvuskäitumise hooga, et ennast lohutada ja valu leevendada. Häbi ja saladused viivad inimese isolatsiooni, kus ta järjest enam eemaldub teistest inimestest ja kontaktidest.
Kuna üritused sõprade ja perekonnaga on sageli seotud kulutamisega, siis rahasõltlane hakkab end inimestest eraldama. Ta ei taha rääkida tõtt. Eralduses elades muutub inimese sisemaailm paratamatult väga intensiivseks ja dramaatiliseks. Tal tekivad viirusmõtted, mis teevad hingele haiget, näiteks, et kui nad teaksid mis olukorras ma tegelikult olen, siis nad kindlasti ei sõbrustaks minuga. Talle hakkab tunduma, et hoopis teised hoiavad eemale. Eraldumine teistest inimestest ei aita leida lahendusi, sest mida enam me ennast isoleerime ja oma murekohti varjame, seda suuremaks kasvab sisemine pinge ja probleemid ei saa laheneda.
3. tunnus – Sundmõtted
Sa mõtled kogu aeg, kuidas raha juurde saada, kas sul on piisavalt raha või kuidas paremini investeerida. Silmade ees jooksevad kogu aeg numbrid, sa arvutad igal vabal hetkel summasid kokku.
Sinu pea on täis erinevaid skeeme, kuidas hakkama saada finantsolukorraga, mis on muutunud haldamatuks. Sa veedad päevi ja tunde, et leida viise, kuidas omandada asju, milleks sul tegelikult ei ole piisavalt ressursse.
Olukord võib tunduda sarnane inimesega, kes on dieedil, kelle pea on täis kalorite numbreid ning kes ei suuda süüa midagi enne kui ta on välja arvutanud, mitu kalorit mingi asi annab.
Sundmõtted muutuvad järjest hullemaks, kuni need ei lase sul magada ja sa ei suuda end välja lülitada. Mure raha pärast täidab sinu mõtted ja sa ei suuda enam nautida oma elu nii nagu varem.
Sarnaselt teiste sõltuvustega muutuvad sundmõtted kogu aeg aina tugevamaks. Tekib olukord, kus suhe rahaga on kujunenud peamiseks suhteks ning kõik ülejäänud suhted muutuvad sekundaarseteks. Raha on muutunud justkui sinu partneriks või Jumalaks, kes kamandab ja kontrollib.
4. tunnus – Sul puudub oma kulutuste üle kontroll ja sa oled võimetu olukorda muutma
Sa ei suuda enda harjumusi ja käitumist muuta ükskõik kui palju sa ei ürita. Hoolimata soovist, puudub sul enda üle kontroll rahaga seotud olukordades.
Sa lähed poodi, et osta süüa, kuid väljud poest pilgeni täis käruga, kus on lademes asju mida sa tegelikult ei vaja. Sa plaanid tasuda sulas kuid kasutad selle asemel krediitkaarti. Sa teed sms laene, kuigi sinu sissetulekud on ebaühtlased ja ettearvamatud.
Sa oled kuu alguses optimistlik, et seekord läheb teistmoodi ja kuu lõpus avastad, et oled veel hullemas seisus kui enne. Sa lubad 1. jaanuaril, et sel aastal hakkad sa säästma ja vähendad enda kulusid, kuid sa ei leia endas motivatsiooni, et otsida uusi sissetulekuallikaid või muuta töökohta.
Sa tunned, kuidas eneseusaldus hakkab murenema ja sa tea mida teha. Sa hakkad endas ja oma võimetes kahtlema. Sa tunned, et oled lõksus, sest sa ei näe võimalusi kuidas edukalt ja kuvandit kahjustamata olukorrast väljuda.
5. tunnus – Sa koged hävingut, sest sa ei suuda muuta enda valikuid
Käes on tagajärjed. Juhtunud on see, mida sa sisimas kartsid kuid eitasid; sa kaotad oma auto, sest ei suuda tasuda pangale või sinu abielu jookseb karile, sest partner ei ole nõus enam sellist elu elama. Sinu firma on pankrotistunud, sest sa ei jälginud rahavoogusid ja ei kuulanud enda raamatupidajat. Sa koged häbi. Väga raske on teha head nägu kui kogu imidž on olnud seotud raha ja materiaalse edukusega.
Tervenemise teekond
Kõik viis tunnust nagu olukorra eitamine, varjamine ja häbi, sundmõtted ja skeemitamine, kontrolli kaotus, võimetus muuta oma harjumusi hoolimata tagajärgedest ning reaalsuse kokku kukkumine on omased kõikidele sõltuvustele nagu alkoholism, suhtesõltuvus, töösõltuvus, seksisõltuvus, hasartmängusõltuvus või toitumishäired.
Selles olukorras on mõistlik otsida professionaalset abi teraapiast või nõustamisest, et aru saada alateadlikest põhjustest, mis meile vastu töötavad.
Need on sageli ebarealistlikud uskumused ja väärtused, mis ei lase meil muuta oma valikuid. Tuleb välja selgitada, mis on meie käivitajad ja päästikud ehk millised olukorrad panevad meid unustama endale või teistele antud lubadusi.
Hea uudis on see, et tervenemise teekond võib endaga kaasa tuua palju toredaid kaasnähtusi, nagu suurem eneseteostus, julgus olla sina ise ja võtta elu eest vastutus enda kätte jpt. Kuid esimene samm on tunnistada oma võimetust olukorda muuta, lõpetada varjamine ning otsida abi.