Kui sa muretsed teiste probleemide pärast rohkem kui nemad ise siis see on päästmine. Kui oleme pidevalt häiritud teiste käitumisest, siis kaotame kontakti oma väärtuste, vajaduste ja tunnetega. Peaga vastu seina jooksmise tunne on selge märk, et oleme kaotanud hoolivuse ja lugupidamise enda vastu. Kaassõltuvust on kerge eirata, kuigi see mõjutab tugevalt suhteid ja enesehinnangut.
Teada – tuntud kaassõltuvuse omadused:
- Vajadus teisi kontrollida ja muuta. Näide: Sinu partner on sõnakehv ja sa usud, et suudad teda panna endast rääkima.
- Madal enesehinnang. Näide: Võrdled end pidevalt teistega. Sa oled enda vastu väga nõudlik ja kriitiline.
- Raskused hoida oma piire ja öelda EI. Näide: Kui keegi teeb midagi mis sulle ei sobi, siis vaikid ning kogud vimma. Sa ei lahku ega ütle STOP.
- Sead teiste vajadused esikohale. Näide: Teed laste eest ära asjad, mis on neile eakohased ja eirad oma baasvajadusi.
- Sõltuvus ebatervetest suhetest. Näide: Lootus, et teised ennast muudavad aitab sul eirata oma rahuldamata vajadusi ja väärtusi.
- Tahad kõigile meele järgi olla. Näide: Väljendad ennast ausalt ainult siis kui sa tead ette, et teised on sinuga nõus.
Üllatavad ja vähemtuntud kaassõltuvuse omadused:
Ülefunktsioneerimine. Oma ressursside ebaadekvaatne hindamine on kaassõltlastele väga omane. Nad võtavad vastu iga pakkumise või abipalve mida teised neile esitavad. Kohustused aina kuhjuvad ning häbi, et ettevõetud asju ei ole võimalik õigel ajal esitada tekitab stressi. Kaassõltlane ei suuda öelda EI, ta on liiga kohusetundlik, tuleb teistele alati vastu ja tahab olla hea inimene. Aja jooksul põleb ta läbi, tekib tüdimus ja vastumeelsus asjade suhtes mida ta varasemalt nautis. Lahendus: Tervenemisel on oluline õppida väljendama oma piire ja hakata arvestama oma reaalsete võimalustega.
Hirm jääda üksinda. Üks kaassõltlase suurimaid hirme on jääda üksinda, sest ta ei tunne end omaenese seltsis mugavalt. Hirm hüljatuse ja üksi jäämise ees sunnib teda jätkama suhteid mis on vastuolus tema väärtuste ja vajadustega. Ta klammerdub mürgise suhte külge ja usub, et ta ei leia enam kunagi armastust. Halvav hirm hüljatuse ja üksinduse ees kaotab võime teha oma elus vajalikke muudatusi. Lahendus: Oluline osa kaassõltuvusest tervenemisel on muuta enesehool regulaarseks elu osaks. Oma vajaduste teadvustamine ja nendega arvestamine on esimene samm endaga sõbraks saamise teekonnal.
Ülitundlikkus kriitika suhtes. Kui sa ootad teistelt ainult heakskiitu ja tunnustust, siis on see märk, et sul on raske aktsepteerida ennast sellisena nagu sa oled. Kui kellegi asjalik tagasiside tundub hülgamise või isikliku rünnakuna siis sa jätad end ilma võimalusest areneda ja teadvustada oma pimenurki. Ülitundlikkus kriitika suhtes tekib siis kui ootame endalt veatust ja keskendume liigselt teiste arvamustele. Lahedus: Teraapias võiks töötada Sisemise Kriitikuga ning arendada oskust olla enesekaastundlik.
Raskus langetada otsuseid. Liigne vajadus teiste kinnituse järele muudab otsustamise keeruliseks. Hirm eksida ei lase ennast usaldada ja sunnib toetuma teiste arvamusele. Liiga kõrgele seatud ootused tekitavad kõhklusi isegi ebaoluliste valikute juures nagu restoranis toidu või sünnipäeva riiete valimine. Lahendus: Kasuks tuleks oma väärtuste analüüs, sest kui me ei tee vahet mis on oluline ja väga oluline siis võibki jääda kõiges kahlema.
Hirm konfliktide ees. Paljud inimesed kardavad konflikte, sest olid lapsepõlves tunnistajaks pereliikmete vahelistele tülidele. Harjumus suruda tundeid alla kaotab kontakti iseendaga ja seetõttu lased sa vägivaldsetel olukordadel areneda liiga kaugele. Hirm konflikti sattumise ees tekitab tardumise, võimetuse adekvaatselt olukorrale reageerida. Suhte alguses kui kallim joob end maani täis ja satub kaklusse, loodab kaassõltlane, et see oli erand. Ta õigustab mõttes oma kallimat, sest hirm üksi jääda summutab vajaduse turvalisuse järele. Lahedus: Teraapias sõbraks saamine lapsepõlve hirmudega aitab jääda kohale ning ennast selgelt väljendada.
Tunnete alla surumine. Vastumeelsuse, kurbuse, hirmu, viha, vimma alla surumine on kaassõltlastele väga omane. Kuhjunud ja teadvustamata tunded tekitavad ärevust ning depressiooni, mis omakorda soodustab kontrollivajadust. Kaassõltlane surub alla oma hirmu, pettumuse, viha kui nõustub töö juures või kooselus asjadega, mis talle ei sobi. Ta hakkab vältima olukordi ja suhtlemist. Aja jooksul kuhjub temas vastumeelsus ja vimm mis omakorda tekitab passiv-agressiivset käitumist, ärevushäireid, unehäireid jne. Lahendus: Teraapias on vaja õppida omaemotsioone aktsepteerima ja teadlikult juhtima. Need on olulised oskused, mida kaassõltuvusest tervenemise teekonnal õppida.
Sõltuvused. Sageli kujuneb kaassõltlastel aja jooksul välja protsessi või aine sõltuvus, mis aitab tulla toime igapäevase stressi ja pingega. Nutisõltuvus, ülesöömine, alkohol aitavad tuimestada tundeid ja eraldada end igapäeva painavast reaalsusest. Kaassõltuvus ja sõltuvus on ühe mündi kaks poolust. EI ole ebatavaline, et kaineks saanud sõltlasest saab kaassõltlane ja vastupidi. Lahendus: Üksinda on sõltuvusega toimetulek väga keeruline. Oluline osa tervenemisest on üle saada häbist. Tasub kaaluda nõustaja juures käimist ning ühinemist gruppidega, mis on mõeldud sõltlastele või kaassõltlastele. Õpi tundma oma sõltuvust, saa teadlikuks päästikolukordadest ja leia tööriistad, kuidas jääda kohale erinevate tunnetega.
Kaassõltuvusest tervenemine
Kaassõltuvus on mitmetahuline muster, mille juured võivad peituda lapsepõlves. Oluline on mõista, et see ei ole sinu süü, kuid vastutus muutuste tegemisel lasub sinul. Tervenemine algab enese vajaduste teadvustamisest, piiride seadmisest ja nende hoidmisest.
Kui tunned end ära mõnes kirjelduses, võta aega, et analüüsida oma suhteid ja harjumusi. Alusta väikestest sammudest: pea päevikut, harjuta enesehooldust ja leia usaldusväärne terapeut. Iga väike muutus aitab liikuda tervema ja tasakaalukama elu poole.
NB! UUS baaskursus kaassõltlastele alustab Tallinnas, 7. märtsil 2025
Kui sa kahtled, kas uus kursus on sinu jaoks, siis vajuta sellele lingile ja tee kaassõltuvuse test . https://www.hingamistuba.ee/kaassoltuvus/
Vastused tuleva sulle emalilile.
Kert Grünberg- kogemusnõustaja, koolitaja
Recovery and Life Coach, lahenduskeskne terapeut
holistilise regressiooni terapeut