Piir normaalse sõltuvussuhte ja kaassõltuva suhte vahel tekitab sageli segadust. Inimesed on sotsiaalsed olevused – me kõik sõltume üksteisest. Vajame teineteise hoolt, tähelepanu ja kuulamist. Toetumine usaldusväärsetele inimestele teeb elu lihtsamaks ja nauditavamaks.

Kaassõltuv suhe on lõks, kus üks peamiselt annab ja teine võtab. See on ühepoolne suhe, mis kahjustab vaimset ja füüsilist tervist. Kaassõltlaste enesehinnang sõltub sellest, kui palju ta saab teisi aidata. Neil on vajadus olla vajalik isegi siis kui see tuleb nende enda raha, puhkuse või tervise hinnaga. Sellises suhtes tunneb andja lähedase suhtes liiga suurt vastutust ja aitab pahaaimamatult kaasa tema ebatervetele eluviisidele.

 Kaassõltuvus muutub probleemiks, kui:

  • Sa sead tavaliselt teiste vajadused ja soovid esikohale. Sa ei hoolitse enda eest piisvalt. Pikema perioodi jooksul viib see sinu identiteedi kadumiseni.
  • Sinu poolt antav abi või nõuanded võivad olla soovimatud ja mõjuda kontrollimisena.
  • Sa sõltud liiga palju teiste arvamusest ja hinnangutest. See viib kergesti ebatervetesse suhetesse, kus sind kasutatakse ära ja sul on raske suhteid õigel ajal lõpetada.
  • Isiklike vajaduste unustamine ja liigne pühendumine teistele tekitab sinus vimma ning suhtest on kadunud vastastikune siirus

Terve ja kahepoolne sõltuvus lähisuhetes

Vastastikune sõltuvus on heade suhete alus. Erinevalt kaassõltuvusest austatakse üksteise autonoomiat ja individuaalsust. Mõlemad inimesed toetuvad üksteisele, on huvitatud partneri mõttemaailmast, märkavad üksteise vajadusi ja soovivad neid rahuldada. Sellises suhtes saavad mõlemad kasvada ning samal ajal säilitada selge Mina tunnetuse. Terves suhtes tunnevad ja austavad partnerid üksteise piire. Avatud suhtlemine ja emotsionaalne toetus aitavad hoida vastastikust usaldust. Mõlemad säilitavad iseseisvuse ja samas liiguvad ühiste eesmärkide suunas. Partnerid oskavad mõnusalt olla nii üksi kui koos.

Kaassõltuvuse mustrist väljatulek on protsess, mitte sündmus

Sa ei ole süüdi oma kaassõltuvuses, kuna selle juured on sügaval perekonnas, kultuuris ja ühiskonnas. Tervenemine eeldab julgust ja ausust, et oma elule otsa vaadata ning alustada enda muutmisega. Kindlasti tuleb kasuks teraapia või grupitöö, kuna üksinda tervenemise teekonnal käies puudub meil peegel ja aus tagasiside. Teise inimese ravile saatmine, eraldi elamine või lahutus ei ole lahendus sinu kaassõltuvusele. Selleks, et luua vastastikku terveid suhteid on esmalt oluline ära tunda oma kaassõltuvuse jooned ja neid hakata muutma.

SELLE ASEMEL, ETHARJUTA UUSI KOMBEID
1. Eitada oma vajadusi1. Sead enesehoolekanne  esikohale
2. Teisi jonnakalt päästa, neile aru pähe panna ja nende elu korda teha2. Lubad teistel teha ise valikuid ja vasutada oma valikute tagajärgede eest  
3. Selle asemel, et nõuda ja ihaldada teiste heakskiitu3. Usud, et sa oled piisav ja teed asju piisavalt hästi
4. Ennast teistega võrrelda ja kritiseerida4. Harjutad enesekaastunnet
5. Püüda teistele meeldida5. Oled aus, otsekohene ja austad oma piire
6. Ennast ohverdada6. Küsid abi sõpradelt, terapeutidelt, arstidelt
7. Lubada teistel end ära kasutada7. Õpid tundma oma piire. Väljendad neid selgelt ning enesekindlalt

Augusti lõpus alustan tööd uue kaassõltlaste tugigrupiga. Kohtume üle nädala kolmapäeviti. Oled väga oodatud, kui sa elad või oled elanud koos sõltuvushaigega. See kogemus muudab kõiki lähedasi ühel või teisel moel kaassõltlaseks. Kui sa soovid liituda, siis praegu on selleks hea võimalus. Vaata lisaks www.hingamistuba.ee, “Eneseväärtustamise 12 sammu”