Miks on inimesed on üleväsinud, masenduses, ärevad, rahulolematud või pettunud? Enamasti on põhjuseks puudulikud piirid, sest need takistavad elamast täisväärtuslikku elu. Kui muretseme rohkem selle üle mida teised meist arvavad, siis unustame ära mis on meile päriselt oluline. Niiet oma elu tuleb võtta enda kätesse, sest muidu teevad seda teised meie eest.

Piirid on vajalikud kõikides suhetes, sest piiride kaudu väljendame maailmale seda kes me oleme. Kui me enda mõtteid ja tundeid või vajadusi ei julge väljendada, siis muutume teiste jaoks nähtamatuks. Meile võib tunduda, et teised sõidavad meist üle ja ei arvesta meiega, kuid tegelikult tõmbame ise ligi omakasupüüdlikke inimesi kuna kardame oma vajadustest rääkida.

Mõned näited nõrkade piiride kohta:

Oled nõus teisi aitama, siis kui sa tegelikult ei saa seda teha. Sa tunned end süüdi kui ütled EI ja vastumeelsust kui ütled JA.

Ütled JAH asjadele, mis ei lange kokku sinu väärtustega või siis kui sul pole piisavalt raha või aega.

Keegi käitub sinuga halvasti aga sa ei näita seda välja vaid kohaned. Kurdad mõnele inimesele kuid ei võta midagi ette, et olukorda parandada.

Kardad kriitikat, konflikti ja eemale tõukamist ja lähed kaasa teiste vajadustega.

Kui sul on nõrgad piirid, siis sa ei tea täpselt kus sa algad ja lõped. Sa võtad vastutust asjade eest, mis tegelikult ei ole sinu vastutada. Näiteks tunned end süüdi, kui kellelgi on paha tuju ja sa tunned endal olevat kohustuse teda lõbustada.

 Kui piirid on liiga jäigad, siis suhtume asjadesse must- valgelt. Asjad on kas õiged või valed. Vahepealsed variandid on ebapiisavad. Ootame, et teised teeksid asju just nii nagu meie õigeks peame. Kui nende käitumine ei vasta meie ootustele, siis oleme pahased ja solvunud. Kui keegi on mingis valdkonnas saamatu, siis teeme tema eest asjad ära, sest siis ei teki vigu, asjad saavad tehtud. Mündi teine pool on see, meil tekib temaga laps-vanem suhe ja me võimaldame tal jääda abituks. Kui sinu piirid on jäigad, siis sa ise ei pruugi seda märgata, sest sa oled piisavalt enesekindel. Ometi tekib sul sageli konflikte, kuna teised ei tee asju nii nagu sina tahad.

Mõned näited:

Oled kriitika suhtes väga tundlik ja sul on endale kõrged ootused. Selletõttu lõikad inimesed kergesti enda elust välja, et päästa end häbistamisest. Sa ei anna suhetele teist võimalust.

Sulle ei meeldi enda kohta jagada isiklikku informatsiooni ja sinu suhted on pinnapealsed. Sinu juurde tullakse rääkima oma muresid, kuid sina enda asju ei jaga.

Sina tead kuidas asju tuleb õigesti teha ja kuidas asjalood on. Kui teised arvavad teistmoodi, siis sa nendega enam ei suhtle või paned neile sildi külge.

Kui me hakkame end teistest mingil põhjusel eraldama, siis me ehitame enda ümber nähtamatud müürid, mille sees on üksildane elada. Võib tekkida palju sundmõtteid, sest oleme tõuganud teised endast eemale ja meil ei ole võimalust enda mõtteid ja oletusi kontrollida.

Mulle meeldib Nedra G. Tawwabi definitsioon piiride kohta: „Piirid on ootused ja vajadused, mille täitmine aitab sul tunda end turvaliselt ja mugavalt“.

Teised inimesed ei oska kunagi ära aimata seda, mis meie sees toimub. Kui meie piirid on nähtavad, siis nad saavad teada, mis meile sobib ja mis mitte. Sellepärast tuleb oma piire väljendada, tuleb rääkida teistele oma mõtetest ja tunnetest, vajadustest ja eelistustest. Kui teised neid maha teevad, siis see võib olla märk, et nad ei austa sind ja sul ei ole turvaline. See teadmine annab sulle võimaluse oma suhted üle hinnata ning otsustada mida sa vajad, et kogeda turvalisemat keskkonda.