Kui sa oled sunnitud viibima koos inimesega, kes on perfektsionist, ülikriitiline, väga kontrolliv, armastab teha draamat ja ärritub kiiresti siis ma kujutan ette, et sul on tunne nagu sa kõnniksid miiniväljal, mis iga hetk võib plahvatada.
Õpi seadma selgeid piire. Need on igale inimesele vajalikud, sest piirid kaitsevad meid ja näitavad kes meie oleme. Keerulised inimesed tahavad meie piire kogu aeg proovile panna või lihtsalt ignoreerivad neid. Sa tunned, et sinust sõidetakse pidevalt nagu teerulliga üle või et sa muudkui annad ja annad aga vastu ei saa midagi. Ühel päeval võid sa end tunda ühel päeval finantsiliselt, emotsionaalselt või füüsiliselt tühjaks tõmmatuna. Piiride seadmine on seotud enda vajaduste märkamise ja nende väljendamisega. Samuti oskusega öelda arusaadavalt ja rahulikult EI ning selle juurde jäämisega.
Mina – sõnumid või Sina-sõnumid. Kui keegi räägib sinuga kriitiliselt Sina vormis, siis sa nähtavasti koged, et sind süüdistatakse. Proovi viia see teadmine praktikasse ning järgmisel korral keerulise inimesega rääkides, kasuta Mina vormi. Räägi endast, räägi mida sa tunned, kui olukord on selline nagu ta on. Keegi ei oska sinu mõtteid lugeda. Ütle selgelt ja rahulikult, mida sa vajad. Jää endale kindlaks ja tasakaalukaks, sest sinu tunded ja vajadused on sama olulised kui tema omad. Sina oled sama oluline inimene nagu tema.
Loobu õigustamisest, kaitsepositsioonist, seletamisest, vaidlemisest. Mõned inimesed lihtsalt on väga kontrollivad ja võivad saada kummalise naudingu sellest, kui sa lähed närvi. Proovi harjutada, et sa ei võta tema visatud konksust kinni. Loobu oma positsiooni õigustamisest ning enda kaitsmisest. Sellega sa ei anna enda energiat ära. Üks viis kuidas ennast rahustada, on kirjutada regulaarselt päevikut. Seal võid ennast kaitsta, tegusid lahti seletada ja õigustada😊
Lase lahti kõigest, mida sa ei suuda muuta. Reaalsuse tunnistamine on väga oluline, et hoida enda psüühika tervena. Tee vahet, mis on sinu kätes ja mis mitte. Kas sa lükkad otsust edasi, sest sa kardad ennast kehtestada või sellepärast, et praegu on karantiin. Ole valvas, et edasilükkamine ei muutuks harjumuseks. Mõnikord juhtub, et otsuse edasi lükkamine kestab aastakümneid ja ühel päeval saad aru, et oled terve elu kannatanud.
Kui sa kipud ignoreerima enda vajadusi, siis küsi endalt sagedamini, mida sa tunned. Tunded viivad meid vajaduste juurde. Näiteks, kui sul on energiapuudus, tuleb end mõnikord sundida rohkem liikuma, hingama või tuleb loobuda mõnest ebatervislikust harjumusest nagu näiteks negatiivsete mõtete heietamisest. Või hoopis ebatervislikust suhtest.
Kui elu on täis kannatusi ja katsumusi, tuleb keskenduda enese eest hoolitsemisele. See tähendab kodus võimlemist, looduses viibimist, tervislikult ja regulaarselt toitumist, piisavalt magamist, puhkamist, sõpradega toredate asjade tegemist, mediteerimist, nautimist ja tänulikkuse harjutamist.
Pea päevikut. Just igapäevane päevikupidamine on ülihea viis ennast tundma õppida. Vahepeal võid teha ülevaate kui palju lehekülgi kulub kurtmisele ja kui palju headele mõtetele. Kui muremõtted konkureerivad siis proovi teha edaspidi nii, et niipalju kui on negatiivseid mõtteid siis kirjuta samapalju lehekülgi sellest mis on sinu elus hästi ja mille eest sa tänulik oled. Kui kirjutamise ideedest puudu tuleb, vaata minu Pinteresti kontol Healing with writing postitusi😊
Pista näpud mulda. Taimede eest hoolitsemine on üks suurepärane teraapiavorm, mis avardab sinu südant, loomingulist meelt ja viib kõik muremõtted kus see ja teine. Õnneks annab alanud kevad selleks imelise võimaluse.